Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu kuchni

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu kuchni

O projektowaniu kuchni napisano już chyba wszystko, jednak mimo ogromnej wiedzy na ten temat nadal popełniamy błędy. A źle zaprojektowana kuchnia to uciążliwy problem, z którym musimy się zmagać latami. Jakich błędów nie popełniać, by cieszyć się ergonomiczną kuchnią?

Źle rozplanowane strefy w kuchni

Kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy. By dobrze spełniała swoją funkcję, powinny się w niej znaleźć strefy przechowywania, zmywania naczyń, przygotowywania produktów oraz gotowania. Ważnym jest, by strefy następowały po sobie, w przeciwnym razie w kuchni nastąpi chaos. Co więcej, strefy powinny znaleźć się w odpowiedniej odległości. Położone zbyt blisko będą utrudniały pracę, zbyt daleko sprawią, że będziemy niepotrzebnie biegać po kuchni.

Rekomendowane odległości:

  • odległość między zlewem, a lodówką powinna wynosić między 120 cm a 219 cm,
  • odległość między zlewem, a płytą grzewczą powinna wynosić między 90 cm a 210 cm,
  • odległość między lodówką a płytą grzewczą powinna wynosić między 120 cm, a 270 cm,
  • płyta grzewcza powinna znajdować się minimum 50 cm od okna.

Za mało światła

Światło w kuchni jest niezwykle ważne, o czym zdarza się nam zapominać. Inspirując się modnymi projektami z katalogów wnętrzarskich często decydujemy się na jedną lampę wiszącą, a to zdecydowanie za mało. Dobrym rozwiązaniem w kuchni są sufity świetlne DPS® (http://www.dpsceilings.com/produkty/dps_light/), które rozświetlą całe pomieszczenie równomiernym, bezcieniowym światłem. Jeśli mamy w kuchni szafki wiszące, koniecznie zamontujmy pod nimi listy LEDowe lub oświetlenie punktowe, które oświetli blat roboczy pod szafkami.

Kiepski układ i źle dopasowane wysokości

Oprócz rozplanowania stref w kuchni, ważny jest także układ samych mebli. Ustawienie mebli w jednej linii sprawia, że podczas pracy pokonujemy największe odległości, a to wydłuża pracę. Najbardziej funkcjonalne kuchnie to te przyjmujące kształt litery U lub L.

Wysokość blatu roboczego również ma ogromne znaczenie. Zbyt niskie lub za wysokie meble sprawią, że korzystanie z kuchni będzie bardzo uciążliwe. Dlatego wysokość mebli kuchennych z blatem powinna wynieść między 10 cm a 15 cm poniżej wysokości łokcia. Zwróćmy także uwagę na to, by sprzęty kuchenne również zamontować na odpowiedniej wysokości.

Brak funkcjonalności

Brak odpowiedniej ilości szafek i miejsc do przechowywania to często błąd. Nie musimy się martwić, że szafek lub szuflad będzie za mało, bo zawsze znajdą się przedmioty, którymi można je zapełnić. Na niższych poziomach lepiej postawić szuflady, dzięki czemu nie będziemy musieli nadmiernie się schylać i łatwiej zorganizujemy przestrzeń. Jeśli posiadamy w kuchni szafki narożne, pamiętajmy, by były wyposażone w system zabudowy wewnętrzne, który ułatwi wyciąganie schowanych w nich przedmiotów. Warto również zadbać o funkcjonalne rozplanowanie wyposażenia. W górnych szafkach schowajmy te rzeczy, z których rzadziej korzystamy.

Jeśli szukasz inspirujących pomysłów na zaaranżowanie swojej kuchni, zapraszamy do lektury pozostałych naszych wpisów!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.