Mała kuchnia w bloku – 4 pomysły na zaaranżowanie przestrzeni

Mała kuchnia w bloku – 4 pomysły na zaaranżowanie przestrzeni

Mała kuchnia w bloku – 4 pomysły na zaaranżowanie przestrzeni

Mieszkańcy bloków z wielkiej płyty na co dzień zmagają się z wieloma ograniczeniami przestrzeni. Nie inaczej bywa z kuchnią, która zwykle jest nieproporcjonalnie mała w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami w mieszkaniu. Na szczęście istnieją sposoby, by nawet najmniejszą kuchnię zaaranżować w estetyczny i funkcjonalny sposób. Możemy zdecydować się na pomoc profesjonalnego projektanta wnętrz lub spróbować zaprojektować kuchnię na własną rękę. Sprawdźcie nasze wskazówki i sprawcie, by Wasza mała kuchnia w bloku nabrała zupełnie nowego charakteru!

Po pierwsze – meble kuchenne

Podstawą każdej kuchni, małej czy dużej, są meble kuchenne. W przypadku małej kuchni najlepszym rozwiązaniem będzie wybór mebli na wymiar. Dlaczego? Takie meble będziemy mogli idealnie dopasować do konkretnego pomieszczenia. Zagospodarujemy każdy wolny centymetr i przy okazji zaoszczędzimy trochę przestrzeni np. wybierając w szafkach drzwiczki przesuwne. Kuchnia na wymiar daje również możliwość pełnej personalizacji mebli. W przypadku małych pomieszczeń najlepiej sprawdzą się jasne i proste meble, co dodatkowo optycznie powiększy małą kuchnię.

Sam układ szafek zależy już od naszych upodobań. Możemy zabudować nimi całą ścianę lub zdecydować się tylko na dolne szafki, co sprawi, że kuchnia zyska na lekkości.

Po drugie – kolory

W pomieszczeniach kolor zawsze gra pierwsze skrzypce. Za pomocą odpowiednich barw możemy optycznie obniżyć sufit, rozjaśnić pokój lub go powiększyć. Dlatego jesli mała kuchnia w bloku to nasz problem, oczywistym wyborem będą jasne kolory. Możemy wybierać pomiędzy klasyczną bielą, a rozbielonymi pastelami, beżami i szarościami. Wybór koloru nie dotyczy tylko ścian, ale również podłóg oraz mebli. W kuchni doskonale sprawdzą się kafelki, jednak unikajmy białych czy beżowych, na których widać zabrudzenia. Do jasnej kuchni będą pasowały płytki imitujące drewno, a odpowiednio ułożone dodatkowo powiększą pomieszczenie. W przypadku mebli celujemy w biel, pastele i szarości oraz jasne drewno.

Po trzecie – sprytne rozwiązania

W małej kuchni trzeba zagospodarować każdy centymetr wolnej przestrzeni. Każdy kąt i każdy skos może się do czegoś przydać, dlatego warto rozważyć wspomniane wcześniej meble na wymiar. Możemy zdecydować się na wysuwane półki narożne lub półki obrotowe, które są bardzo pojemne. Warto również pomyśleć o systemie szuflad, które są bardziej praktyczne od klasycznych szafek. Świetnie sprawdzi się także szafka typu komin z wysuwanymi szufladami, w której można zamontować piekarnik lub mikrofalówkę.

Po czwarte – odpowiednie oświetlenie

Jeśli nasza niewielka kuchnia jest mocno zacieniona i brakuje w niej światła dziennego, będzie wyglądać na znacznie mniejszą. Podstawą w takim pomieszczeniu jest odpowiednie oświetlenie, również do pracy. Nad miejscami roboczymi warto zamontować nieduże kinkiety, które doświetlą blat. Jeśli mamy szafki wiszące, możemy pod nimi zamontować listwy z oświetleniem LED. A co zrobić z głównym światłem? By oświetlić całą kuchnię, dobrym pomysłem jest montaż świetlnego sufitu napinanego DPS®. Uzyskamy wówczas nie tylko łagodne i bezcieniowe światło, ale również optycznie powiększymy małą kuchnię. Taki sufit jest wyjątkowo trwały i prosty w konserwacji.

Szukasz pomysłów na zaaranżowanie swojej kuchni? Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.