Kuchnia z wyspą – czy rzeczywiście warto?

Kuchnia z wyspą – czy rzeczywiście warto?

Duża, otwarta kuchnia z wyspą – któż z nas o takiej nie marzy? W filmach bardzo często widujemy taki obrazek, jednak w rzeczywistości niewielu z nas może sobie na to pozwolić. Głównym ograniczeniem jest niewielki metraż. Jeśli jednak nasza kuchnia jest wystarczająco duża, warto pomyśleć o tym rozwiązaniu. Zanim podejmiemy taką decyzję, powinniśmy poznać wady i zalety takiego rozwiązania.

Kuchnia z wyspą – zalety

Największą zaletą takiej kuchni jest jej niemal nieograniczona funkcjonalność. Wyspa może być zaprojektowana tak, by pełnić kilka funkcji jednocześnie. Można w niej rozplanować dodatkowe szafki i szuflady, w których schowamy garnki lub zastawę stołową. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie w wyspie sprzętu AGD, np. kuchenki lub zlewu. Wyspa to także dodatkowy blat roboczy, do którego mamy dostęp z każdej strony, co ułatwia organizację pracy. Dzięki temu mamy możliwość wspólnego gotowania nawet w kilka osób! Warto również nadmienić, że wyspa w kuchni dodatkowo skraca dystans do sprzętów AGD w pozostałych częściach kuchni.

Nie zapominajmy także o zaletach wizualnych – kuchnia z wyspą to wyjątkowa gratka dla oka! Dodatkowo jeśli nasza kuchnia jest otwarta na salon, wyspa stanowi naturalny element oddzielający te dwa pomieszczenia. I co ważne w takim układzie – osoba będąca w kuchni ma stały kontakt z domownikami przebywającymi w salonie.

Kuchnia z wyspą – wady

Niestety kuchnia z wyspą posiada także nieliczne, ale jednak wady. Największą jest fakt, że nie każdy z nas może sobie na nią pozwolić. To rozwiązanie przeznaczone dla dużych mieszkań i domów. W małym mieszkaniu możemy pozwolić sobie co najwyżej na niewielki półwysep wykonany z blatu kuchennego. Decydując się na wyspę w kuchni należy również pamiętać o tym, by dobrze ją zaplanować. W przeciwnym razie zamiast funkcjonalnej przestrzeni otrzymamy kuchnię, w której trudno się poruszać.

Podsumowując zalety i wady tego rozwiązania nasuwa się jeden wniosek – kuchnia z wyspą to na pewno dobry pomysł, jednak trzeba do niego podejść z głową. Na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę?

Pamiętajmy o wymiarach!

Decydując się na kuchnię z wyspą najpierw powinniśmy dokonać dokładnych pomiarów pomieszczenia. Niezależnie od wybranego układu mebli, między wyspą, a szafkami kuchennymi powinniśmy zachować odległość co najmniej 80 cm. W ten sposób możliwe będą swobodna praca przy blacie oraz przemieszczanie się po kuchni. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wyspa będzie dobrze się komponowała z naszą kuchnią, koniecznie powinniśmy się zwrócić o pomoc do specjalisty.

Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na aranżacje wnętrz w mieszkaniu lub domu, koniecznie sprawdź pozostałe nasze pozostałe artykuły!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.