Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy istotną część każdego dnia. Przygotowujemy w niej posiłki i następnie je spożywamy, pijemy kawę, regularnie sprzątamy. Skoro spędzamy w niej tyle czasu, warto, by cieszyła nasze oko. Jeśli właśnie planujecie remont kuchni, a jeszcze nie wybraliście stylu, w jakim chcecie ją urządzić, zapraszamy do dalszej lektury. Być może pokochacie kuchnię w stylu skandynawskim!

Funkcjonalny minimalizm w Twojej kuchni

Co sprawiło, że styl skandynawski nadal cieszy się tak ogromną popularnością? Przede wszystkim to, że wbrew pozorom jest bardzo uniwersalny i z powodzeniem wpasowuje się do każdego pomieszczenia. Ponadto można go dowolnie modyfikować i nadawać mu, wedle upodobań, nowoczesnego bądź rustykalnego sznytu. Zatem niezależnie od tego, czy nasze mieszkanie jest urządzone w sposób nowoczesny lub tradycyjny, kuchnia w stylu skandynawskim z pewnością się w nim sprawdzi.

Łatwość modyfikacji stylu skandynawskiego według naszych upodobań wynika z jego minimalizmu. Aranżacje w tym nurcie są bardzo ascetyczne w formie, bez przesytu zbędnych dekoracji i bibelotów, które wprowadzają niepotrzebny chaos. Jeśli więc chcemy, by nasza kuchnia była przede wszystkim funkcjonalna, styl skandynawski to świetny wybór!

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Nie podamy jednej, uniwersalnej recepty na urządzenie kuchni w stylu skandynawskim, bo niełatwo trafić we wszystkie gusta. Wiele także zależy od metrażu i układu pomieszczenia. Istnieją jednak pewne zasady, którymi warto kierować się podczas urządzania kuchni w stylu skandynawskim, by uzyskać pożądany efekt:

  • Jasne i stonowane barwy – chcąc urządzić kuchnię w stylu skandynawskim wybierajmy jasne i łagodne barwy. Ta zasada dotyczy wszystkich elementów kuchni, od podłóg i ścian, po meble i elementy wyposażenia;
  • Naturalne materiały – wybierając dodatki stawiamy na naturalne tkaniny (len, bawełna, juta) i takie materiały, jak drewno czy marmur. Pamiętajmy także o żywych roślinach!;
  • Dużo światła – światło odgrywa niezwykle ważną rolę w skandynawskich aranżacjach. Jeśli w naszej kuchni brakuje naturalnego światła, tym bardziej powinniśmy zadbać o to, by ją doświetlić światłem sztucznym. Jeśli chcemy uniknąć kilku lamp wiszących czy kinkietów, dobrym rozwiązaniem są świetlne sufity napinane, które dają łagodne i bezcieniowe światło, bez konieczności wieszania lamp na suficie.
  • Prostota – urządzając kuchnię w stylu skandynawskim nie silmy się na wyszukane aranżacje. Postawmy na proste wykończenia i dodatki, nie przesadzajmy z ilością dekoracji, które i tak zaczną zbierać kurz. Pamiętajmy, że kuchnia ma być przede wszystkim funkcjonalne, więc lepiej zadbajmy o odpowiednią ilość szafek u szuflad!

Jeśli szukasz inspiracji, jak urządzić swoją kuchnię, zapraszamy do lektury pozostałych wpisów na naszym blogu!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.