Kuchnia klasyczna czy nowoczesna?

Kuchnia klasyczna czy nowoczesna?

Przed zmianami w mieszkaniu spędzamy całe dnie na szukaniu inspiracji, czy to w internecie, czy w magazynach wnętrzarskich. Poszukiwacze pomysłów na wyjątkową kuchnię na pewno zdążyli się zorientować, że istnieją dwa główne nurty – klasyczny i nowoczesny. Oba mają swoje wady i zalety, więc już tylko od nas zależy, na który się zdecydujemy i który stanie się integralną częścią naszego mieszkania. W niniejszym wpisie postaramy się wskazać wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań, by ułatwić decyzję tym niezdecydowanym.

Kuchnia klasyczna – ciepło domowego ogniska

Tradycyjna kuchnia kojarzy się rodzinną, ciepłą atmosferą i smakiem domowych potraw. Tak też kojarzy się kuchnia klasyczna, bazująca na meblach z naturalnych materiałów i standardowych rozwiązaniach. Kuchnia w tym stylu z reguły jest osobnym, wydzielonym pomieszczeniem, które może również pełnić funkcję jadalni. Meble zwykle wykonane są z drewna, bogate w ozdobne detale i wykończenia w postaci dekoracyjnych uchwytów i listew. W takich kuchniach często stosuje się dekoracyjne przeszklenia, które pozwalają zaprezentować elementy wyposażenia. Stosowane oświetlenie to często lampy wiszące z dekoracyjnym kloszem oraz ozdobne kinkiety. Z barw dominują biele i beże, a także jasne gatunki drewna. Wszystkie te elementy sprawiają, że kuchnia jest delikatna i przytulna.

Wbrew pozorom ten typ kuchni wymaga sporo przestrzeni, by pokazać jej potencjał i domowy klimat. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem o dużym metrażu, możemy się pokusić o kuchnię z wyspą, dzięki czemu łatwiej będzie zgromadzić wszystkich domowników.

Kuchnia nowoczesna – ponadczasowa elegancja

Choć termin „kuchnia nowoczesna” brzmi dosyć futurystycznie, to jest on jak najbardziej współczesny. Styl ten doskonale sprawdzi się zarówno w przestronnym, jak i wyjątkowo niewielkim pomieszczeniu. Sprawdzi się także w kuchni łączonej z salonem, wydzielonej za pomocą wyspy kuchennej.

Kuchnie nowoczesne charakteryzują się przede wszystkim z nowatorskimi rozwiązaniami aranżacyjnymi. O ile w kuchni klasycznej wszelkie dekoracje i bibeloty są na wierzchu, w kuchni nowoczesnej króluje minimalizm i porządek. Dominują meble wykończone na wysoki połysk lub fornirowane, często bez widocznych uchwytów. Dzięki szerokiemu wyborowi rozwiązań, w nowoczesnej kuchni możemy dobrać dowolny rozmiar szaf i szuflad, które pomieszczą wszystkie nasze sprzęty. Nowoczesna kuchnia to także nowoczesny sprzęt AGD o wykończeniu podobnym do mebli, by zachować spójność aranżacji. Tutaj dominuje chrom i stal, często również połączenia drewna i naturalnego kamienia oraz beton. Warto również zwrócić uwagę na oświetlenie, które nie wysuwa się na pierwszy plan, stanowiąc raczej tło dla aranżacji. Popularne są listwy LEDowe oraz napinane sufity świetlne, które emitują łagodne i bezcieniowe światło na całej powierzchni.

Nowoczesna czy klasyczna? Którą wybrać?

Choć stylistycznie obie się różnią, każda z nich może sprawdzić się w naszym mieszkaniu. Obie mogą być wyposażone w nowoczesny sprzęt i praktyczne rozwiązania, które ułatwią pracę w kuchni. Wszystko zatem zależy od naszego wyczucia stylu i aranżacji pozostałych części mieszkania. Jednak nie bójmy się eksperymentować i łączyć oba style!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.